Finał 2023/2024

Finał 2023/2024

19 kwietnia 2024 r., na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie, odbył się finał III edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy dla szkół rolniczych pn. „Polska Wieś w Europie”.

Do finałowych zmagań przystąpiło 10 drużyn – z Bielska-Białej, Bydgoszczy, Dobrocina, Lututowa, Marianowa, Nowego Targu, Radomia, Samostrzela, Sandomierza-Mokoszyna oraz Suwałk.

Uczestników konkursu i ich nauczycieli, oraz zebranych gości powitali Pan Bartłomiej Balcerzyk, (p.o) Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Gośćmi honorowymi finału konkursu byli Pan Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. Rolnictwa oraz Pan Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podczas finału konkursu, który podobnie jak we wcześniejszych edycjach, prowadzony był w konwencji teleturnieju wiedzy „1 z 10”, uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego. W pierwszej rundzie każda drużyna odpowiadała po kolei na dwa pytania.
Do ścisłego finału (drugiej rundy) zakwalifikowały się ostatecznie drużyny z Bielska-Białej, Marianowa, Samostrzela, Sandomierza-Mokoszyna i Radomia.

W drugiej rundzie uczestnicy walczyli o jak największą liczbę punktów. Drużyna, która najszybciej nacisnęła na przycisk i udzieliła poprawnej odpowiedzi, mogła poprosić o pytanie „na siebie”, aby zwiększyć swoją liczbę punktów lub przekazać pytanie na inną drużynę. Po wielkich emocjach, które towarzyszyły konkursowi, na podium stanęły:

I miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu

II miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie

III miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku – Białej

Na miejscu czwartym uplasowały się ex aequo drużyny z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu-Mokoszynie.
Laureaci konkursu (zdobywcy pięciu pierwszych miejsc) otrzymali z rąk Komisarza Janusza Wojciechowskiego symboliczne bilety lotnicze na wyjazd studyjny do instytucji unijnych w Brukseli, ufundowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ufundowało nagrody pieniężne, dla drużyn, które znalazły się na podium: 5000 zł za I miejsce, 2500 zł za II miejsce i 1500 zł za III miejsce, dla każdego z członków drużyny. Symboliczne czeki wręczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Czesław Siekierski. Nagrody pieniężne w wysokości 1400 zł otrzymali również Opiekunowie trzech zwycięskich drużyn. Drużyny, które zajęły miejsca 6-10 otrzymały od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nagrody pocieszenia w postaci plecaków oraz drobnych gadżetów.

Wszystkim drużynom biorącym udział w etapie ogólnopolskim konkursu gratulujemy wiedzy i ducha walki!