Finał 2022/2023

Finał 2022/2023

14 kwietnia 2023 r., w Centrum Olimpijskim w Warszawie, odbył się finał II edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o rolnictwie w Unii Europejskiej pn. „Polska Wieś w Europie”.

Do finałowych zmagań przystąpiło 10 drużyn – z Bydgoszczy, Golądkowa, Gołotczyzny, Kamienia Małego, Mieczysławowa, Nakła Śląskiego, Nowego Targu, Radomia, Sandomierza-Mokoszyna
i Siennicy Różanej.

Młodzież biorącą udział w konkursie i ich nauczycieli, oraz gości zebranych na sali powitali Pan Bartłomiej Balcerzyk, Kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Pani Edyta Cieślak, Zastępca Dyrektora Departamentu Oświaty
i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Gośćmi honorowymi finału konkursu byli Pan Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. Rolnictwa oraz Pani Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas finału konkursu, który podobnie jak w I edycji, prowadzony był w konwencji teleturnieju wiedzy „1 z 10”, uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego. W pierwszej rundzie każda drużyna odpowiadała po kolei na dwa pytania – jeden zestaw pytań odnosił się do zagadnień z obszaru Unii Europejskiej, a drugi z obszaru rolnictwa. Ze względu na wysoki poziom wiedzy uczestników, aby wyłonić 5 najlepszych drużyn, które przejdą do drugiej rundy, potrzebna była dogrywka. Była ona prowadzona na zasadach, „kto pierwszy, ten lepszy” – czyli na pytanie odpowiadała drużyna, która najszybciej przycisnęła przycisk znajdujący się na stanowiskach do gry.

Do ścisłego finału (drugiej rundy) zakwalifikowały się ostatecznie drużyny z Bydgoszczy, Gołotczyzny, Nowego Targu, Radomia i Sandomierza-Mokoszyna.

W drugiej rundzie uczestnicy walczyli o jak największą liczbę punków. Drużyna, która najszybciej nacisnęła na przycisk i udzieliła poprawnej odpowiedzi, mogła poprosić o pytanie „na siebie”, aby zwiększyć swoją liczbę punktów lub przekazać pytanie na inną drużynę. Z pierwszej możliwości w pełni skorzystała młodzież ze szkoły z Bydgoszczy, która dzięki imponującej wiedzy i serii poprawnych odpowiedzi,  zdystansowała się od pozostałych uczestników.

Po wielkich emocjach, które towarzyszyły konkursowi, na podium stanęły:

1 miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Bydgoszczy
2 miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie
3 miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu-Mokoszynie

Czwarte miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu. Grono laureatów, na piątej pozycji, zamknęła drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu.

Laureaci konkursu otrzymali z rąk Komisarza Janusza Wojciechowskiego symboliczne bilety lotnicze na
wyjazd studyjny do instytucji unijnych w Brukseli, ufundowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ufundowało nagrody pieniężne – 5000 zł za I miejsce, 2500 zł za II miejsce i 1500 zł za III miejsce, dla każdego z członków drużyny. Symboliczne czeki wręczyła Pani Sekretarz Stanu Anna Gembicka. Opiekunowie 3 zwycięskich drużyn otrzymali także nagrody pieniężne w wysokości 1400 zł.

Drużyny, które zajęły miejsca od 6-10 otrzymały od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce nagrody pocieszenia w postaci plecaków wraz z drobnymi europejskimi gadżetami.

Wszystkim drużynom biorącym udział w etapie ogólnopolskim konkursu gratulujemy wiedzy i ducha walki!