Finał olimpiady

Finał olimpiady

21 kwietnia 2022 r., w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu, odbył się finał ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o rolnictwie w Unii Europejskiej „Polska Wieś w Europie”. W etapie ogólnopolskim olimpiady wzięła udział młodzież ze szkół rolniczych z Bobowicka, Gołotczyzny, Henrykowa, Jabłoni, Lututowa, Marianowa, Mieczysławowa, Nowego Targu, Sandomierza i Zduńskiej Dąbrowy.

Uczestników olimpiady i ich opiekunów, oraz gości zebranych na sali powitała Pani Elżbieta Butajło, Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu. Gośćmi honorowymi finału olimpiady byli Pan Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. Rolnictwa oraz Pan Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce oraz lokalnych samorządów.

Podczas finału olimpiady, który prowadzony był w konwencji teleturnieju wiedzy „1 z 10”, uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego.

W pierwszej rundzie finału, każda drużyna odpowiadała na trzy pytania. Celem tej rundy było wyłonienie 5 najlepszych drużyn. Do ścisłego finału przeszły drużyny z Gołotczyzny, Henrykowa, Jabłonia, Marianowa i Sandomierza.

W rundzie drugiej, uczestnicy walczyli o jak największą liczbę punktów. Na pytania odpowiadała ta drużyna, która najszybciej nacisnęła przycisk znajdujący się przy stanowiskach do gry. Drużyna, która poprawnie odpowiedziała na pytanie, mogła poprosić o pytanie „na siebie”, aby zwiększyć swoją liczbę punktów, albo wskazać inną drużynę do odpowiedzi.

Po wielkich emocjach miejsca na podium wywalczyły: 

1 miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie

2 miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu

3 miejsca: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu

Na czwartej i piątej pozycji uplasowały się odpowiednio drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie oraz drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie.

Na uczestników olimpiady czekały atrakcyjne nagrody przygotowane przez organizatorów – wyjazd studyjny do instytucji unijnych w Brukseli dla 5 finałowych drużyn wraz z opiekunami, ufundowany przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce oraz nagrody finansowe dla każdego uczestnika drużyny, która zajęła miejsca na podium (5000 zł za I miejsce, 2500 zł za II miejsce i 1500 zł za III miejsce), ufundowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Opiekunowie 3 zwycięskich drużyn otrzymali czytnik e-booków.

Drużyny, które zajęły miejsca od 6-10 otrzymały nagrody pocieszenia w postaci plecaków wraz
z drobnymi europejskimi gadżetami. Każda szkoła biorąca udział w finale olimpiady „Polska Wieś w Europie” otrzymała także dla swojej szkoły grę planszową pt. „EU on the board”.

Zobacz galerię zdjęć z finału olimpiady i wręczenia nagród.